Sosyal Medyanın Markalaşmadaki Etkisi

Markanızı en iyi tanıtmanın yollarından biride sosyal medya’dır.Sosyal medyanın markalaşmanız da ki etkileri azımsanmayacak kadar fazla olmasıyla birlikte ziyaretçilerinizi etkiniz altına alır.

Markalarınızın bilinirliğini arttırmada önemli olan sosyal mecralar markanızı geniş kitlelere ulaştırmakla beraber doğru hedef kitlenizide belirlemeye yardımcı olur.

En önemli sosyal mecralardan biri olan İnstagram marka bilinirliğiniz için önemli rol oynar. İnstagram üzerinden yapıcağınız paylaşım hedefleniz ile doğrudan iletişim kurmanıza yardımcı olur

Peki sosyal medya bir marka için neyi ifade ediyor?

Sosyal medya markanız için hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Sosyal medya diğer reklam çalışmalarına oranla daha uygun fiyatlıdır.

Sosyal medya reklamları ile ;

Günlük, haftalık, aylık aktif kullanıcı sayınız,

Günlük, haftalık, aylık beğeni ve yorum sayınız,

Kullanıcılarınızın yüzdelik oranlarının kadın, erkek ve yaş gruplarına göre dağılımlarını,

Kullanıcıların yaşadıkları ülke ve şehirleri görebilir detaylı raporlandırabiliriz.

Sosyal Medya’da başarılı olmak için neler yapmalıyız?

Doğru Platformlarda Paylaşın

İşimiz ya da ilgi alanımız her ne olursa olsun, mutlaka buna uygun bir sosyal medya platformu mevcut. Her geçen gün birbirinden farklı sosyal medya platformlarının ön plana çıkması işimiz için farklı stratejiler geliştirmek zorunda bırakıyor. Her birinde işimiz ya da ilgi alanımızla ilgili profiller oluşturmamız gerekiyor.Kısacası; yaptığınız iş ve ilgi alanlarınız için doğru sosyal medya platformlarını seçmelisiniz. Tüm sosyal medya platformlarında olmalısınız ama en çok ağırlık vermeniz, en aktif olmanız gereken platformu yaptığınız işe uygun seçmelisiniz.

Doğru Zamanlarda Paylaşım Yapın

Başarılı bir strateji yürütmenin bir diğer yolu doğru zamanlarda paylaşım yapmaktır.

Bazı kullanıcılar bunu önemsemiyor olabilir ama her platformun yoğun olduğu saatler farklılık göstermektedir. Yaptığınız paylaşıma maksimum katılım sağlayabilmek için kullanıcılarınızın aktif oldukları saatleri analiz edebilmelisiniz. Bu analizlere göre planlamalar yaparak paylaşımlarınızı hep aynı zaman aralıklarında yapmalısınız.

Görsel İçerikler Kullanın

Hangi sosyal medya platformunda olursanız olun görsel içerikler kullanın. Görsel içeriğin ön plana çıkmadığı Twitter, Facebook ve Linkedin’de görsellerle hazırlanmış gönderilerin daha fazla erişim ve etkileşim aldığı biliniyor. Hatta Facebook verilerine göre, görselinizde insan da varsa yani yalnızca manzara veya herhangi bir şey değilse daha fazla erişim gerçekleşiyor ve tabi ki binlerce içerik arasından daha dikkat çekici oluyor.

 

Markalaşma yolculuğunuzda firmanız asosyal kalmasın.

Leave A Comment