Sosyal Medya Kullanmanın Etkili Yolu

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle beraber yaşantımızda büyük bir yer kaplar hale gelmiştir.Sosyal medya tanıtımınızı bir üst seviyeye çıkararak firmanızın tanıtımını ve markalaşmasını sağlıyabilirsiniz.
Sosyal medyayı kullanarak içeriğinizin ve firmanızın tanıtmanın etkili yolları nelerdir.
Görselleştirmeyi Kabul Et
Sosyal medya üzerindeki paylaşımlardan en önce gelen yol paylaşımları görselli bir hale getirmek.Bu nedemek oluyor diyorsanız yazımıza devam edelim.
Resimli tweetlerin, Facebooktaki fotoğraflı paylaşımların daha fazla etkileşime girdiğini hepimiz biliyoruz . LinkedIn’deki görüntülerde bile daha fazla katılım elde edilir . “En yeni” sosyal ağlardan üçü – Pinterest, Instagram ve Snapchat, tamamen görüntülere dayanıyor. Peki içeriğinizi tanıttığınızda neden görselden yararlanmıyorsunuz? Yazılarınızla paylaşmak için yalnızca “özellikli bir resim” oluşturmayın. İçeriğinizdeki ana noktalardan her biri için ayrı resimler oluşturun
Platform İçin Kişiselleştir
İçerik paylaşırken her bir sosyal medya platformunda özelleştirilebilir gönderme özelliklerini kullanın. Buna, başlık, resim ve paylaştığınız içeriğin bir açıklaması da dahildir. Her pazarlamacı ve sosyal medya kullanıcısı, kullanıcının gözünü yakalamak için yarışıyor. Yayınınız belirli bir platform için ne kadar çok optimize edilmiş olursa, sosyal medya tanıtımınız o kadar etkili olur.
Örneğin, Facebook’a bir bağlantı paylaştığınızda, gerçekten göze çarpan bir mesaj yaratma fırsatına sahipsiniz. İhtiyacınız olan tek şey dikkat çekici bir başlık, ilgi çekici (özellikli görüntüden farklı olabilecek) temiz ve alakalı bir görüntü ve kısa, ilgi çekici bir açıklama .
Bu formülle, okuyucuları içeriğinizi tıklamaya teşvik edebilirsiniz. Aynı şekilde, içeriğinizi karma etiketlerle eklemeniz, içeriğinizi destekleyen bu sosyal ağlar için daha keşfedilebilir olmasına yardımcı olur.
Doğru Zamanda Paylaşın
Bu ipucu sağduyu gibi görünse de birçok içerik pazarlamacısı bu basit kavramı gözden kaçırıyor. Maksimum katılım için, paylaştığınız içeriğin mümkün olduğunca çok kişiye ulaşması gerekir. Yani kalabalık olduğu-ve nereye gitmek zorunda olduğunda çevrimiçi ve aktiftirler. Daha sonra, belirli bir gün boyunca gönderdiğinizden emin olmak için bir gönderme zaman planı derleyebilirsiniz.
Farklı sosyal medya platformlarının aynı pik saatlerine sahip olmayabileceğini unutmayın. Sosyal medyada yayınlanmak için size en uygun zamanı söyleyen bir çok bilgi grafiği varken , bazıları basitçe kullanıcıların her bir sosyal ağ üzerinde nasıl etkileşim kurduğunu anlamaya ve denemeye varıyor. Bazı sosyal medya platformlarında Facebook Insights gibi bu süreçte size yardımcı olacak özelliklere sahiptir .
Peki sosyal medya’da paylaşımlarımızı nasıl yapmalıyız.
facebookFacebook
• Düzenli içeriği sağlamak adına her gün en azından 1 paylaşım yapılmalıdır. Ayrıca takipçileri sıkmamak için günlük paylaşım dozunu abartmamak gerekmektedir.
• Paylaşılan içeriklerde görselliğe önem verilmelidir ve kullanılacak görseller iyi seçilmelidir.
• Yapılan paylaşımlara gelen yorumlar okunmalı ve düzenli bir şekilde cevaplanmalıdır.
• Facebook hesabınızda veya sayfanızda yaptığınız paylaşımlarda internet sitenize link vermeli, okuyucularınızın sitenizi bulmasını sağlamalısınız.
• Hashtag kullanımına önem vermeli ve popüler hashtagleri paylaşımlarınızda kullanmalısınız.
• Gruplar büyük kitlelere ulaşmak adına oldukça yararlıdır. İçeriğiniz ile alakalı gruplara katılarak paylaşımlarınızı orada da yapabilirsiniz.

twitterTwitter
• Google algoritmasına en çok uyan sosyal medya mecralarından biri ise Twitter’dır. Bu yüzden Twitter’da yapacağınız düzenli paylaşımlar oldukça fazla önem taşımaktadır.
• Twitter’da gündemdeki konular oldukça fazla tartışıldığından ötürü gündeme uyumlu yapacağınız paylaşımlar büyük kitlelere ulaşabilmenizi sağlayacaktır.
• Düzenli aralıklarla paylaşımlar yapmak takipçilerinizi sıkmadan internet sitenize ziyaretçi kazanmanızı sağlayacaktır.
• Doğru ve popüler hashtagleri seçerek kullanmanız paylaşımlarınızı büyük kitlelere ulaştırma açısından oldukça yarar sağlayacaktır.

Google_PlusGoogle+
• SEO çalışmaları konusunda oldukça yararlı olan Google+, kesinlikle küçümsenecek bir platform değildir.
• Haftalık veya düzenli bir gün aralığı belirlenerek yapılan paylaşımlar internet sitenizi besleme ve destekleme konusunda oldukça fazla yarar sağlayacaktır.
• Google+’da bulunan topluluklar bir hayli fazladır. Yapacağınız paylaşımlar ile bu topluluklara ulaşmak sitenize oldukça fazla ziyaretçi kazandıracaktır.

YoutubeYoutube
• İnternet sitenizdeki içerikler ile alakalı özenli bir şekilde hazırlayacağınız videolar Youtube’da iyi izlenme sayılarına ulaşabilir. Dolayısıyla internet sitenizin tanınırlığını arttırmak adına çok başarılı bir araçtır.
• Youtube videolarınızın başlık, açıklama ve etiketler kısımlarını doğru kullanmalı, içeriğinizi en iyi şekilde anlatabilecek kelimeler tercih etmelisiniz.
• Youtube kanalınızın hakkında kısmındaki sosyal medya ve link kısımlarını doldurarak internet sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza takipçi kazandırabilirsiniz.

instagramInstagram
• Yalnızca görsel içerikler konusunda dünyanın 1 numaralı sosyal medya sitesi olan İnstagram, büyük kitlelere ulaşabilmek adına oldukça başarılıdır.
• Markanızı veya internet sitenizi iyi bir şekilde anlatabilen görseller hazırlamak tanınırlığınızı arttırmak adına oldukça iyi bir yöntemdir.
• Doğru hashtag tercihi yaparak internet siteniz ile alakalı büyük kitlelere ulaşmayı hedefleyebiirsiniz.

Leave A Comment