Seo & Sem

Freelance Seo & Sem

SEO, bir diğer adıyla Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.Arama motorlarına yönelik bir çalışma olarak ortaya çıkmıştır.Seo tam anlamıyla arama motorlarının işini kolaylaştırmak için varolmuştur.Arama motorlarında yükselmek için yapılan tüm işlemlerin kapsamına deni

SİTENİZ İÇİN DOĞRU BAŞLIK VE AÇIKLAMA SEÇİN,

Web sitenizin başlığını belirlerken maksimum 60 karakter kullanın. Fazlasının SEO için olumsuz olduğu konusunda bir ortak kabul var.

Sitenizin açıklama bölümünde sitenizi en iyi şekilde tanıtmaya çalışın. Açıklama kısmının 160 karakteri geçmemesine önem verin.

Açıklama ve başlığı anahtar kelime çöpüğüne döndürmeden, hedeflediğiniz bir iki kelimeyi cümleye yedirerek kullanın.

TÜM YAZILARINIZ İÇİN DE DOĞRU BAŞLIK SEÇİN,

Yazılarınızın başlıklarını da doğru seçin. Fazla uzun olmayan başlığınızda mutlaka hedeflediğiniz anahtar kelime geçsin. Mesela bu yazıda SEO konu olduğu için başlıkta da SEO kelimesi var. Siz de böyle noktalara dikkat edin.

Standart başlıklar da oluşturmayın. (Herkesin kullandığı başlıkları kullanmayın. Farklı olmaya özen gösterin.) Dikkat çekici başlıklar kullanmaya önem verin.

HTML ETKİKETLERİNİ DOĞRU KULLANIN,

Yazılarınızın sadece başlığı değil, alt başlıkları da önemli. bu noktada HTML etiketlerinin hiyerarşisine dikkat edin. H1’i ana başlık için kullanırken, H2 ve H3’ü ara başlık için kullanın.

Mesela ben bu makalede, ana başlık olan “Yeni Başlayanlar İçin Site İçi SEO Önerileri” için H1, “Site içi SEO yapmak” için H2 ve hemen yukarıdaki “HTML etkiketlerini doğru kullanın” için H3 kullandım. Siz de bu sistemi veya bir benzerini kullanabilirsiniz.

SİTENİZİN URL YAPISINI DÜZELTİN

Sitenizin URL’lerini yani linklerini doğru belirleyin. Arama motorları yazıların URL’lerini de dikkate alır. Bu nedenle anahtar kelimelerin de kullanıldığı bir başlık ve URL sizin arama motolarında öne çıkmanızı sağlar.

Ayrıca URL’niz mantıklı ve kullanıcılar için okunabilir olmalıdır. Örneğin bu yazının URL’si buna benzer mantıkla hazırlanmıştır.

Aldığım özel SEO dersinde kelimeler arasında “_” yerine “-” kullanmanın da avantaj sağladığı söylendi ama bu ne kadar etkilidir, bilemiyorum.

ANAHTAR KELİME YOĞUNLUĞU %5’İ GEÇMESİN

Yazınız içerisinde anahtar kelime yoğunluğu %3 ila %5 arasında olmalı. Bundan az veya fazla olması sitenizin SEO çalışması için olumsuz etkiler doğuracaktır.

ÇOK KISA YAZI YAZMAYIN

Makalenizin kaç kelimelik olduğu da önemlidir. Pek çok makalede “100 kelimelik bir makale yazmayın. En az 300 kelimelik makale yazın.” gibi öneriler görebilirsiniz. Bunlar yanlıış olmamakla birlikte tam doğru da değildir. Burada kıstas yazı konusu ve o konuda yazılar olan diğer sitelerdir. Google’ın arama sıralamasında sitelerin benzer sitelerdeki yazılarla kıyasladığı düşünülmektedir

RESİM ALTI YAZILARA DİKKAT EDİN

Son yıllarda Google görsel aramalar arttı. Bu nedenle yazılarınızda resim de kullanın. Resimlerde ise resim altı yazıları kullanmaya önem verin. Mümkünse makalenizin başlığıyla resim altı yazılarınız, resimlerinizin adı benzer olsun. Bu arama motorlarında başlığınızı ve hedef anahtar kelimenizi güçlendirecektir.

Ayrıca yine özel SEO dersinde öğrendiğim önemli bir detay: Resimlerde Türkçe karakter kullanmamalısınız. Nedeni sanıyorum Google görselin Türkçe karakterleri henüz tam olarak algılayamaması.

SİTE İÇİ BAĞLANTI VERMEYİ İHMAL ETMEYİN

Ziyaretçiler tarafından fazla ilgi gören sayfalarınızdan diğer sayfalara site içi link verin. Yazdığınız makalenin içine veya makalenin sonuna bir bilgi ve link vererek ilgili makaleye bağlantı vermek size hem bağlantı açısından puan, hem de yazılarınızın okunurluğunun artması şansı kazandıracaktır.

Örneğin ben bu yazının başında bu çalışmayı yaptım. Sizi site içerisindeki iki diğer makaleye de yönlendirdim.

SİTE HARİTANIZI OLUŞTURUN

Site haritası sayesinde web sitenizde yer alan bağlantıların arama motorları tarafından daha hızlı taranmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka site haritası oluşturmanız gerekmektedir. Eğer Wordpress kullanıyorsanız bunun için çok iyi ve ücretsiz eklentiler var.

BAŞARILI SEO İÇİN KALİTELİ İÇERİK ÜRETİN

SEO için yukarıda saydığım makalelerin hepsi önemli. Ama en önemli olan sitenizin içeriği. İçerik olmadıktan sonra tüm SEO çalışmaları yetersiz, anlamsız olacaktır. Bu nedenle önceliğini siteniz içerisindeki makalelerin kalitesi olmalı. Ne kadar kaliteli, ne kadar yararlı yazılar yazarsanız siteniz arama motorlarında o kadar iyi seviyelere gelecektir.

Seo ile rakiplerinize fark yaratın

Şaşırtmak İçin Tasarlanmış

Kolaylaştırmak İçin Geliştirilen Yazılımlar Sunuyoruz