Neden Wordprees?

 

Güvenlik

WordPress şu anda bana göre dünyanın en sağlam güvenlik alt yapısına sahip yazılımı diyebilirim.. Neden güvenli peki diye sorarsanız..Bugün eğer özel yazılım bir sistem kullansanız ve en ufak bir açık yazılımcının gözünden kaçsa nolur?

Peki ya wordpressste? Eğer gerçekten wordpress de bir açık oluşmuşsa bugün CNN inden tutun da amerikanın en önemli sistemleri bile hacklenebilir..Ee peki bu sistem hacklenmesin diye bunun arkasında kaç kişi çalışıyordur sizce? Bir tarafta bir yazılımcı çalışırken öbür tarafta milyonlarca yazılımcı bu sistemdeki bugları bulmaya ve kapatmaya çalışıyor..

Bu yüzden halen dünyanın en iyi güvenliğine sahip yazılımı wordpress diyebilirim..Açık oluşsa da anından güncelleme özelliğiyle bu açığı kapatabiliyoruz..

Esneklik

Belkide wordpress in en önemli taraflarından biriside bu..Ben hep wordpress i oyuncak hamura benzetiyorum..Nasıl istersek öyle yoğurabileceğimiz taraftarıyım..Çünkü gerek tema entegrasyonları ve desteği,gerek hook yani kanca dediğimiz sistemler kodların düzeltilmesi açısından harika bir sistem..

Aynı şekilde sadece blog olduğunu düşünen insanlar için bazen yazdığım panellere girmelerini de istiyorum..Custom post type, custom field gibi özelliklerle emin olun en kral eticaret sitesi bile çıkartabilirsiniz..

Aynı şekilde milyonlarca eklentisiyle bunu özelleştirebilmek ve tek tıkla eklenti kurulumu yapmakta esnekliğin doruğu diyebilirim.

Güvenlik ve esneklik açıkcası “neden wordpress” sorusunun iki cevabı..

Açıkcası bugün bir çok şirkete wordpressle ilgili bilgiler verip,bunun çok daha iyi olacağını anlatmaya çalışsam da halen anlamakta ısrar edenler mevcut..

Tabi etkileşim dediğimiz ve kullanıcıdan veri talep eden sistemler için çok iyi olduğunu söyleyemem ama 2-3 stabil sayfa ve isteğe göre eklenecek duyuru panelleri için bu kadar yüksek maliyet ve zaman sıkıntısının neden insanlar peşinden koşar anlamış değilim.

Hani PHP betikmidir,programlama dilimidir tartışmasına katılmak istemiyorum ama WordPress bence tanıdığım en güzel dil diyebilirim.

 

Leave A Comment