Markanızı Bir Sıfat ile Eşleştirerek Hafızalarda Kalın

Marka değeri yaratmak için atılması gereken birçok adım var. Bunlardan biri en önemlisi de “marka ile sıfat eşleştirmesi yaparak marka değeri yaratmaktır.”

Piyasaya bir ürün çıkardığınız zaman pazar payınız o ürünün insanlarda yarattığı algıya göre şekillenecektir. İnsanların hafızasında yer etmek için iyi bir slogan edinmiş ve güvenirlik kazanmış olmanız lazım.Markanızın görselleri, logosu, sloganı ve renkleri sizi belirli markalara karşı bir adım öne çıkarmaya yetebilir ama sizin markanızla aynı şartlara sahip, aynı profesyonellikte diğer markaların da var olacağını unutmayın. Dolayısıyla her firmanın sahip olamayacağı sihirli bir artıya daha ihtiyacınız olabilir. İşte o artı markanızın sıfatıdır.

En Önemlisi Markanızı Sıfatlandırın

1- Çeşitli ürünlerinizin çok çeşitli özellikleri olabilir. Siz yine de markanızı tek bir sıfatla ifade etmeye çalışın. Hafif, dayanıklı ve son teknoloji cep telefonları üretiyorsanız bunu ürünün reklamlarında, yardımcı metinlerde, alt başlıklarda vs. ifade edeceksiniz. Fakat bu durum markanızı 3 farklı sıfatla eleştirmeniz gerektiğini göstermez. Örneğin Xphone markası sizin olsun. “En hafif” sıfatıyla eleştirebilirsiniz. “En hafif cep telefonu” denildiğinde insanların aklına Xphone gelebilir ama “en teknolojik, en dayanıklı” sıfatlarına da sahip olmaya kalktığınızda insanların aklına en hafif olduğunuz dahi gelmeyecektir. Tek sıfata odaklanın. Çünkü, Arçelik demek yenilik demek. (Yenilikçi). Şimdi daha iyi anlaşıyoruz.

2- Sıfat belirlemek için vizyon ve misyonunuzdan yardım alın.

3- Markanız için sade bir sıfata sahip olmaya çalışın. Sadeliğin gücünden yararlanın.

Leave A Comment