Kullanıcı Odaklı Ürünler ve Web Siteleri Yapmak

Günde kaç  web sitesine giriyorsunuz? Girdiğiniz web sitelerinde aradığınızı kolayca bulabiliyor, yapmak istediğiniz şeyi hemen yapıp çıkabiliyor musunuz? Aradığınızı bulamayıp, siteyi kapattığınız, aradığınız sorunun cevabını başka sitelerde aradığınız oluyor mu? Evet dediğinizi duyar gibiyim.

Gün içinde, bankamızın sitesine giriyor, aradığımız bir bilgiye ulaşmaya çalışıyor, almak istediğimiz ürünleri arıyor, ürün yorumları okuyor, uçak/otobüs bileti arıyor, yemek tarifi arıyor, trafiğe, hava durumuna bakıyor, yemek sipariş ediyor, haber okuyor ve daha birçok farklı amaçla onlarca, yüzlerce web sitesini ziyaret ediyoruz. Vaktimiz değerli, sabrımız sınırlı. Bir web sitesi hızlı açılmıyorsa, beklemiyoruz kapatıyoruz. Aradığımızı birkaç tıklamadan sonra bulamıyorsak cevabımızı başka bir web sitesinde arıyoruz.Bu nedenle kullanıcı odaklı siteler yapmalıyız.

Kullanıcı Odaklı Tasarım Nedir? (User Centered Design)images

Bu tarz sorunların yaşanmasının ana nedeni, web siteleri tasarlanırken, kullanıcıya odaklanmak yerine, daha çok görünüme, süslü özelliklere odaklanmaktan kaynaklanıyor. Elbette  bir web sitesinin görünümü çok önemlidir çünkü kullanıcının zihninde ilk izlenimi sitenizde kullandığınız renkler ve sitenizin sayfa düzeni verir. Ancak iyi bir izlenim, iyi bir kullanıcı deneyimi anlamına gelmez. Her kullanıcı sitenize kafasında belli bir amaçla gelir ve her kullanıcının farklı bir amacı vardır. Kimi kullanıcı şirketiniz hakkında bilgi almak için, kimisi bir ürün satın almak için, kimisi müşteri hizmetlerine ulaşmak için kimisi ise şirketinizde işe başvurmak için gelir. Bazı kullanıcılar sitenize ilk defa geliyordur, bazıları ise her gün geliyordur. Tahmin edersiniz ki bu kullanıcıların sitenizde izleyecekleri yollar birbirinden farklı olacaktır. Her bir kullanıcıyı anlamak, amaçlarına kolayca ulaşmalarını sağlamak ve onlara güzel bir deneyim yaşatabilmek sitenizin başarısını belirleyecektir.

Kullanıcı Deneyimi Nedir? (User Experience)userexperience

Kullanıcı deneyimi tasarımı, değişik tipte kullanıcıların hangi amaçlarla ürününüzü/web sitenizi kullandıklarını, hangi duygularla, düşüncelerle ve motivasyonla web sitenize geldiklerini anlayıp,doğal ve tatmin edici bir deneyim sunabilmek için yapılan araştırma ve çalışmalardır. Bu çalışmalarda, kullanıcılarla vakit geçirme, web sitenizi nasıl kullandıklarını gözleme, bire bir görüşmeler, göz izleme cihazı ile kullanılabilirlik testleri, ısı haritaları, kişilik kartları oluşturma (persona creation), kart gruplama, ürün/web sitesi hayata geçmeden kağıt üzerinde ya da resim üzerinde prototipleme ile yapılan testler ve benzeri birçok yöntem kullanılmaktadır.

Leave A Comment