E-Ticarete Oyunlaştırma (Gamification)

Sunumunu Ali Cevat Ünsal’ın üslendiği  cuma günü Dedeman Otelde yapılan seminerden aldığım notları sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle şunu öğrenmeliyiz . E-ticarette Oyunlaştırma nedir, ve temelinde oyun nedir onu öğrenmeliyiz.

Gamification ingilizceden türkçeye çevrildiğinde oyunlaştırma olarak geçsede aslında oyun olmayan bir kurgudur. Oyunlaşırmanın amaçı zor sureçleri ılımlı,pratik  ve kolay hale getirmek kolay süreçleride biraz daha olsa eğlenceli hale getirmek amaçlı geliştirilmektedir. Yani gamification(oyunlaştırma) bir oyun değildir. Çünkü çoçukluktan gelen bir dürtü olan oyun oynama hissi bir zevk ve başarma hevesini içererir. Gamification eticaret yada sekterümüzde yapacagımız oyunlaştırmada tam olarak oyun namına hiç birsey yoktur.Tamamen hedef odaklıdır.Oyunlaştırma hedef ile süreç arasında bir kurgudur.

Oyunlaştırma Hangi Sektörde Kullanılır?

Gamification oyunlaştırma aklınıza gelebilecek her sektörde kullanılabilinir.

Neden Oyunlaştırma?

Yeni nesil, teknoloji ile ilişkisi arttıkça, geleneksel sistemleri yaratanların düşünsel yapısından da uzaklaşıyor ve günümüz dünyası artık bu yöntemleri içselleştiremiyor. Herhangi bir ögeyi oyunlaştırmak, o ögeye karşı olan algıyı değiştirerek içsel bir tetikleme yaratıyor ve onu daha cazip bir hale getiriyor.

Oyunlaştırmaya Örnekler

Oyunlaştırmanın en güzel örneklerinden biri olan Swarmdır.

Bildiğiniz gibi Foursquare tarfından geliştirilen Swarm aslında verebilinecek en güzel örnekleriden birisidir.Öyleki skor tablosunda en üst sırada yer almak için yada açılmamış ve arkadaşlarınız tarafından kullanılmayan stickerları kullanmak için sürekli bildirim yapmamız oyunlaştırmaya bir örnektir.

Yada yemek sepeti alışveriş yapıyoruz muhtarlık için yarışıyoruz ve bu sureçte size puanlar veriyor ve bu sırada sizlere rozetler veriyor ve bu rozetlerı herkez alamıyor, sizde rozetleri alabilmek için yarışıyorsunuz. Aslında siteye giriş amaçınız karnınızı doyurmaktı, ama bu sistem ile sahiplenme ve tatmin olma duygusu  ile hareket edersiniz. Aslında kişisel motivasyonuda tatmin etmiş oluruz.

Oyunlaştırma Tasarımı

  1. Hedeflerin Belirlenmesi(Ne yapılmak İsteniyor)
  2. Hedeflere Götürecek Davranışların Belirlenmesi(Hedef yönlendirme ve satın alma)
  3. Oyuncuyu Tanımak(Müşteri Yapınızı Tanımalısınız)
  4. Aktivite ve Döngü Kurgusunun Oluşturulması(Müşteriye özel teklif ve Kampanya çıkarmak)
  5. Eğlencenin Katılması(Oyunlaştırmada Hikaye Olsun)
  6. Platform,Kurgu ve Programların Belirlenmesi

 

Leave A Comment